, összetett kötszó. Áll 1) legközönségesebben az is-nem elemekből. Lássunk példákat mindenek előtt a legjelesebb székely népnyelvből. Kjed azt sem tudja (= azt is-nem tudja) vagyunk-ě a világon? Mü sem (= mi is-nem) szoktuk bántani az embert. Mü sem vagyunk rosszabb emberek mind (= mint) más. Egyedül jól sem esik az embernek. Ezt az ördög sem győzi végig várni. Ma ki sem tudsz térni belőle. Miétt ěs (= miért is) tészsz virágot a kalapodba, ha csak anynyinak sem vagy embere. Még a szeme sem nyilt ki. Hëzzád (= hozzád) közél sem lehet járni. Náladnál hamisabb sem kell. Úgy elfogódott, hogy sírni sem tudott. Apád, ha akarna sem tagadhatna meg. Jól győzi feje sem fáj tőle. Ojan (olyan) rusnya idő van, hogy a jó kutyát sem kéne a házból kihajtani stb. Néha a két elemet külön is használják: Minden ember egy halállal tartozik s én es (= is) többel nem (e helyett; én sem többel. Kriza J. gyüjteménye. Székely szólásmódok). A régibb iratokból: "Ha nem használ, sem törődöm rajta. (Mikes A. Törökországi levelei. XXXVIII. levél). "Mind avval sem elégedtek. (Levél 1530-ból. Szalay Ág. 400 m. 1.). "Azt irod, hogy az házra én hét száz forintot vöttem vóna fel, higyed fiam, hogy még csak hét pinzt sem vöttem. (Levél 1545-ből u. o.). "De még az vicze espán sem adott azhő jószágából az mostani rovásban csak egy pénzt is be. (1547. u. o.). "Még ez ideig csak egy pénzt sem adott az mastani adóba. (U. o.). Vagy ,sem helyett külön is-nem:
"Hogy mind éltemben nem láttam
Irásba es nem olvastam.
Katalin verses legendája. (Toldy F. kiadása 27. l.).
Ha ugyanazon mondatban a sem kötszón kivül az ige mint mondomány mellett más tagadó szó is eléjön, mi leginkább elválasztó mondatokban (semsem) történik, a régiek az egész ,sem alapot rendszerént megtartották. "Ilyen buzgóságval sem baráth sem az ország nem volth az én kegyelmes uramhoz. (Levél 1542-ből. Szalay Ág. 400 m. 1.). "Immár sem nekünk, sem nekik. (értsd alatta nincsen. 1557. u. o.). "Sem Nádasdy uramébul, sem Bottyány uramébul, sem gróf uramébul, sem az Turzóné asszonyom jószágából csak egy pénzt sem adtak az mastani rovásból. (1547. u. o.). "A sok essé (esső) miatt sem nem szánthathok, sem nem vethethek. (1559. u. o.). Mely példákban a későbbi és mai szokás a sem alakot se-vé szereti rövidítni. "Azért se drágábbat se jobbat nem kivánhatok. (Mikes A. Törökországi levelei. XXIII. levél). l. SE, II.2) Öszvetétetik a sem az egymás után közvetlenül következő sem nem vagy se nem szókból, mi a régieknél gyakoribb mint a mai szokásban. Példák ugyanazon levelekből: "Ighen csodálkozom rajta hogy énnekem semmit sem izenétek sem irátok. (= sem nem v. se nem irátok. 1542.). "Értem az levélbül az te panaszolkodásodat erről, hogy mely igen elfeletkeztem én mind Miklós bátyádval öszve (= együtt) te rúlad, hogy sem (= se nem) írunk neked sem izenünk. Egyéb oka, higyed szerelmes fiam nincsen, hogy én neked ennek előtte sem írtam sem izentem, hanem ez hogy nem volt kitül izennem és levelet küldenem. (1544.). "Nem hogy valaha ő szavát hallottátok, de sem láttátok ő személyét. (Müncheni cod. János evang. V.). Innen Vörösmartynál:
"Sem szántok, sem vetek,
Mégis kitelelek.
Madárhangok. (A veréb).
"Ah gonoszokat sem feddenőjök meg, sem imádkoznánk érettök. (Debr. Legendáskönyv). Mikes Kelemen már külön kiírja: "Naplementig se nem esznek, se nem isznak. (XXIX. l.). "Se nem könnyebb, se nem kissebb. (XLVI. l.). 3) Összetétetik és-nem szókból:
"Hiszem a feltámadást,
Látjuk siron túl egymást;
Enyím léssz ott Katiczám!
Nem tilt anyád, sem anyám.
Székely népdal.
"Sem anyám = és nem anyám. Még nem zöldellenek a fák, sem a füvek. Szász Károlynál is olvasunk hasonló példát:
"Szívem gyakorta úgy fáj, nagy bút okoz neki,
Csak egyre volna vágya s azt el nem nyerheti!
Hajh, azt reménytelen kell váltig fájlalnia...
Nem arany, sem ezüst az: egy ifjú dalia.
,Sem ezüst e helyett: ,és nem ezüst.
Ha a ,sem igeszóra viszonylik és azon igeszó mellett igekötő is van, a sem az igekötő után jön, pl. föl sem veszi az embert, mit máskép így is fejezhetünk ki: nem is veszi föl az embert, s ebben a ,nem is megfordítva áll; de így is használják: föl sem is veszi az embert, s ebben az ,is kétszer fordúl elé, mert a ,sem, mint tudjuk, szintén am. ,is-nem. Hasonlók meg sem köszöni a jótéteményt; hozzá sem szólott; hátra sem nézett; be sem tekintett; el sem fogadta a köszöntést.
"Mig a tóban halak laknak,
Addig rózsám el sem hagylak.
Népdal.
Nevezetes körülmény, hogy ha a sem a viszonyszónak utána tétetik, a minek leginkább akkor van helye ha magában áll, a hangsulyt elveszti, és ez egészen az előtte levő egyik vagy másik viszonyszóra, illetőleg annak gyöktagjára megy által, pl. mint föntebb: még a szeme sem nyílt ki; mind avval sem elégedtek v. mînd avval sem elégedtek; egy pinzt sem adtak. De ha a sem a vele viszonyban álló szót megelőzi leginkább elválasztó mondatokban : akkor a sem nemcsak hogy erős hangsulyt kap, hanem a mondatba erősbitésül még egy más tagadó szócskát a nem-et vagy sem-et is fölveszi, még pedig az ige előtt, pl. mint föntebb: "Ilyen buzgóságval sem barát sem az ország nem volt az én kegyelmes uramhoz; "sem Nádasdy sem Bottyány csak egy pénzt sem adtak; vagy ,sem helyett a rövidített ,se: "Tíznek sincsen egy fa széke, se olyan ágya mint nekem, se csak fa tábla is az ablakjokon. (Mikes Kelemen. Törökországi levelei. X-ik levél). Másutt (XIX-ik l.): "A házamban se szék se asztal nem alkalmatlankodik. (A rövidített ,se szócskára számos példát olvashatni a SE alatt). Ebből is láthatni, hogy a hangsulyos ,sem más elemekből áll (és-nem v. se-nem), mint a sulytalan (is-nem). ,Semmi is am. se-nem-mi.
Ugyanazon hangsulyos sem összetétetik némely más szókkal is, mint sem-mi, sen-ki (jobb hangzás kedveért ,sem-ki helyett), a melyek épen úgy miként az egyszerübb hangaulyos ,sem erősbitésül rendszerént más tagadó szót is megkivánnak a mondatban, ú. m. a nem vagy sem és nincs vagy sincs szókat, pl. senki nincs v. sincs, semmi nincs v. sincs, semmi levelét nem vettem, senkit nem láttam; sőt még az összetett tagadó szók is eléfordúlhatnak ugyanazon mondatban, pl. soha senki nincs, sehol semmi nincs; V. ö. SEMMI.
Összetételként eléjön még tájdivatosan semmint, semhogy; és régiesen sem egy, ,semmi vagy ,senki helyett. l. a maguk helyén.