Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

JUT, önh. m. jut-ott, par. juss. 1) Valahová mintegy kitüzött czélra, végképen oda ér, oda jön. Két órai lovaglás után állomásra jutni. A rendelt helyre eljutni. Czélhoz jutni. A hegyről alájutni. A vizen túl jutni. Néptolongás közt a szinházba jutni. Eljutni az erdő szélére. Feljutni a toronyba, hegytetőre. Sok viszontagság után haza jutni. Csakhogy ide jutottunk. Már eddig ő is oda jutott. A háboruból visszajutott. És mikor jutott volna Jézus tenger elve. És a városba jutvájok meghirdeték mend ezeket. (Münch. cod. Máté 8.). A Debreczeni Legendáskönyvben is eljut am. eljő, elérkezik. A Nádor-codexben ‘valamibe kerül’ értelemben is. "Képzötte vala háromszáz pénzen jutónak" azaz háromszáz pénzbe kerülőnek (Toldy Ferencz). 2) Bizonyos állapotba, helyzetbe jő. Özvegységre, árvaságra jutni. Szegénységre, szükségre, nyomorúságra, inségre jutni. Uraságra, méltóságra, hivatalra jutni. Romlásra jutni. Örök kárhozatra jutni. Boldog Isten, mire jutánk? Tehát már ennyire jutottunk? 3) Közelitő ragú névvel am. valamit megkap, elér, valamihez fér, s mintegy járás kelés után hozzá jő. Pénzhez, kincshez, gazdagsághoz jutni; holmi oklevelekhez, irományokhoz, könyvekhez jutni. Titokhoz jutni. Láttam őt, de a sok nép miatt nem juthattam hozzá. 4) Ezekben: eszembe jut, ha jól jut eszembe, am. emlékezem, ha jól emlékszem.

"Rózsám iszik a pinczébe"
Nem tom, jutok-e eszébe,
Csak akkor jutok eszébe,
Ha más leány ül ölébe’."
           Népd.

5) Rész, vagy illetmény, vagy osztalék gyanánt jár valami. Nekem csak csont jutott. Hát neked mi jutott? Kinekkinek öt forint jut. Jut ha marad. Köszönje meg, ha csőszkéve jut neki. (Km.).

Ezen értelmezés után ugy látszik, hogy a jut eredetileg it vagy ít is volt, s gyöke vagy gyökeleme a mozgást menést jelentő i; it-ből lett jut, mint: ih juh, ig jog stb. Tökéletesen megegyezik vele a latin ige i-t (eo, io). V. ö. JUTÁN. Hogy jön értelemmel bir, kitetszik a R.M. Nyelvemlékek II. k. 191–192 lapjain eléforduló mondatokból: "Ezen közbe Mátyás deák jutott volna, és azt mondotta volna." "És hogy az pap mihelen eljutott volna, ottan megholt volna." "József is ezenközbe a városból megjuta" (megjöve). Tihanyi cod. Krisztus születéséről.