Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SZĚDĚR, (szěd-ěr) fn. tt. szěděr-t v. szědr-ět, tb. szědr-ěk, harm. szr. szedre. A szeder és eper, mint némileg hasonló gyümölcsök nevei, különböző tájszokás szerént egymással fölcseréltetnek, hasonlóan a szederfa, és eperfa is. V. ö. EPERFA; j toldalékkal: szederj (valamint ,eper’ is toldalékkal: eperj). A Müncheni codexben is szederjhfa. Diószegi füvészkönyve szerént a szeder cserjesedő növény a húszhímesek seregéből és sokanyások rendjéből, melynek csészéje öt metszésü; bokrétája öt szirmu; gyümölcse csoportbogyó, egy magvú apró bogyókból öszveforrt. (Rubus). Nevezetesebb fajai: málnaszeder, szára felálló, hol sima, hol borzas; levelei szárnyasak, ötével; gyümölcse rendszerént veres (rubus idaeus); hamvas szeder, szára földön futó, indás, hengeres, fulánkos, levelei hármasak; gyümölcse fekete hamvas vagy igen sötétkék hamvas (rubus caesius); seregélyszeder, a hamvastól abban különbözik, hogy levelei alul molyhosak, gyümölcse fényes, nem hamvas (rubus fruticosus); szagos szeder, szára tövistelen, soklevelű és virágu, virágai pirosak, szagosak (rubus odoratus) stb. Igy neveztetnek általán ezen növények gyümölcsei is. V. ö. EPER.

Minthogy a szeder, mint gyümölcs, bogyócsoportozatot képez, valószinű, hogy nevét ezen tulajdonságától kapta, miszerént gyöke szěd valami öszszest, összetettet jelent, s rokon jelentésü volna a szěm szóval, mely átv. értelemben a gyümölcsök egyes gümőit, golyóit is jelenti, pl. szilvaszem, szőlőszem, buzaszem, egy szem rozs, két szem árpa stb. Az m és d nem rokonszervü hangok, de szěm és szěd nem is egészben, hanem csak gyökükben szě, és ennek általános jelentésében egyeznek meg, ami nem azt teszi, hogy szed szem-ből vagy ez amabból eredett volna, hanem hogy mindkettő külön képző (d és m) segitségével közös gyökelemből származott; mint törmelék és tördelék, törmöl és tördel szókban is tör a közös gyök. Képeztetésre hasonlók a szěm, göm, csom, csöm, csucs gyökökből származott szěměr, gömör, csomor, csömör, csucsor stb. szókhoz. Figyelmet érdemel az arab-persa szadar (mely némely tájak szerént szeder-nek is olvasható), Vullers szerént nomen fructus, fructui álucsa (prunum parvum, cerasum acidum) similis.