Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

NAP, (3), fn. tt. nap-at. Személyragozva az ország nagyobb részében, s ami megkülönböztetés végett is czélszerübb, napam (nem: napom), napad (nem napod), napa, tájdivatosan napája. Így nevezi a feleség saját férjének anyját, és viszont a férj saját nejének anyját. Máskép: anyós. Hasonló viszonyban áll a házastársakra nézve az ip v. ipa. Minden nap gyülöli menyét és nem szereti. (Kis Viczay). Ha nádmézből csinálják is képét (a menyasszony napának), az is keserü a menyasszonynak. (Pázmán Préd. 251. l.) Napad nem gondolja, hogy ő is csak meny volt. (Km.). Megoszlatnak.............. meny ő napa ellen, és nap ő menye ellen. (Münch. cod. Luk XII.). Valamint az ap, any, öcs, báty, nén, hasonlóan a nap is tájszokás szerént toldalék a hangot veszen föl, napa, mit azonban irói nyelvben követni nem kell, nem is szükség, mert ragozásaiban az égi testet jelentő naptól úgy is jobbára különbözik.

Igen valószinü, hogy e szó eredetileg anap volt, s egyeredetü és alapértelmü az ana, anya szóval, s talán annyi mint anya-pótló, minthogy a nap a férjnek vagy feleségnek valódi anyja levén, egyszersmind a másik házastársnak mintegy ujonnan fogadott, vagy édes anyját pótló anyjává leszen. Megegyezik vele a finn anoppi. Lehet annyi is mint nő-ip. V. ö. ANYA, EME, ; és IP.