, fn. tt. tököt, harm. szr. ~e. 1) Kobak alakú, s köz ismeretü terménye azon növénynemnek, melyet a növénytanban az úgynevezett egylakiak, és falkások seregébe soroznak. (Cucurbita).
Tök is estve virágzik (Km.), annak mondják ki este kap a dologhoz, melyet nappal is elvégezhetett volna. Tőrül szárad a tök. (km.). Addig úszik a tök a vízen, mig egyszer elmerül; v. addig jár a tök a lékre, hogy végre oda szakad. (Km.). Kit nem tökkel tijesztenek, elfelejt az egyebet. (Km.). Nagyon jól tudja, ha tök-e vagy turós étek. (Km.). Kopasz mint a tök. (Km.). Tökkel ütötték a fejét (km.) am. ostoba tökfejü, töksi. Fajai többfélék, pl. sártök, melynek kobakja gömbölyű, síma, narancsszinű, fás héju (c. aurantia) disznótök, kobakja fáshéju, nagy, sárga, szömöltcsös; (c. verrucosa); úritök, máskép: sütőtök v. selyemtök v. patyolattök, kobakja kemény, de nem fás, nagyra nő, sokféle szinű, húsa megsütve édes, izletes (c. pepo); csikostők, kobakja tyúktojásnyi, fáshéju, csikos, (c. ovifera); lopótök v. szivótök, kobakja nyakas, fejes, fáshéjú (c. lagenaria); görög- v. görgődinnyetök (c. citrullus); koronás v. turbántök stb. 2) Hasonlatnál fogva átv. ért. mennyiben legtöbb tökök kobakjai gömbölyüek, jelenti a négylábu hímállatok, és hímmadarak golyódad heréjét. Megdagadt, leszállott a töke. Lóg a töke. Kostök, a kos tökzacskójából csinált dohányzacskó. Egész nap a tökit vakarja (km.) am. lustálkodik, henyél. Szoritják a tökit (km.) am. szigorún fogják. Nem egy eb rugja a tökit (km.) am. több felől van segitsége, pártfogása. 3) A kártyajátékban azon lapok, melyekre megkülönböztető jelül tök van festve. Tökdisznó, tökkirály, tökfilkó (felső), tökalsó, töktizes stb. 4) Népies gúnynyelven: tökfej, tökfejü, tökagyú, töksi am. ostoba, buta. Nem fér az ő tökfejébe. Tedd le azt a tökfödőt, azaz föveget. Tökkel ütötték a fejét. Töknél tökebb.
Minthogy a tökről vett hasonlatok gömbölyü testekre vonatkoznak; innen legvalószínübb, hogy e gyökszóban alapfogalom a gömbölyüség, s ennélfogva rokonságban van a szintén valami gömbölyüt jelentő, és hasonló gyökhangu teke, csök, csög, gyök, csok, csokor, tok, dok, továbbá a puffadtat jelentő döddő, tűgy, tüdő, tüttös, döme, dömsödi, dundi stb. szókkal. l. TEM, TÖM, gyök. A megfelelő latin cucurbita és cucumis gyöke: cuc, melylyel a hosszukás gömbölyüre, vagyis hengerded alakra vonatkozó kukora, és a tojást jelentő kukó egyeznek. Különben is a k és t mint kemény hangok néha fölcseréltetnek, mint: köp a székelyeknél töp. kövér néhutt: tövér; s fordítva: töpörödik a székelyeknél köpörödik.